Yazı Fit Bir Vücutla Karşılamak İçin Çalışmalara Başlamanın Zamanı Geldi

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Yazı Fit Bir Vücutla Karşılamak İçin Çalışmalara Başlamanın Zamanı Geldi
Yazı Fit Bir Vücutla Karşılamak İçin Çalışmalara Başlamanın Zamanı Geldi

Kışın kilo artışı maalesef daha çok olmakta. Evde daha fazla zaman geçiriyor olmak, bol ve kalın giysilerle vücudu kamufle etmek fazla kilolarımızı görünmez hale getirebiliyor. Ama yaza az bir süre kaldığına göre kilolarımızda yakında ortaya çıkmak zorunda kalacak demek oluyor bu.

Görüntüden de önemli olan şey aslında ideal kiloda ve sağlıklı olmanız. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmanın zamanı gelmiş bulunmakta. Diyet yapmak istiyor ama bir türlü motive olamıyorsanız bu yazımız belki size biraz yardımcı olur.

Karar verin ve sakın ertelemeyin

Kilo vermeye karar verdiğinizde sakın o klasik cümleleri kurmayın.

“Pazartesi başlarım haftaya yeni bir başlangıç yapmış olurum”
“Bu akşamda istediğimi yiyeyim sabah başlarım”
“Yaza çok var nasılsa daha önümüzdeki günlerde başlarım”… diye devam eden cümleleri unutun. Çünkü ertelediğiniz an hedefinizden uzaklaşmış olursunuz. Daha başlamadan motivasyonunuz azalmış olur. Bunun yerine kilo verme kararı verdiğiniz an şu andan itibaren diyerek başlamış olun. Diyete başlamak için doğru zaman işte kesinle budur.

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin

Her konuda olduğu gibi diyet konusunda da başarılı olabilmenin kriteri hedefe ulaşabilmiş olmanız. O nedenle kendinize gerçekleşebilecek hedefler belirleyin. Yani öyle 1 ayda 20 kilo veririm gibi uçuk hedefler belirlemeyin. Çünkü bunun olamayacağını daha önceki başarısızlıkla sonuçlanmış diyetlerinizde gördünüz. Sonuç olarak başaramadığınızı düşünüp diyete devam etmekten vazgeçtiniz.

Mucize ve şok diyetlerinde bir inandırıcılığı yok ya da sağlıklı değiller. O nedenle onları da aklınızdan çıkarın. Sağlıklı bir şekilde yapılan diyet ile haftalık 0,5 ile 2 kilo arasında bir kilo kaybı söz konusu olabilir. Normal olanı ve sağlıklı olanı da budur zaten. O nedenle kendinize kısa vadeli ve gerçekçi hedefler belirleyin. Örneğin 1 haftada 1 kilo vereceğim demek başarabileceğiniz bir hedeftir. Ve başardığınızı gördüğünüzde mutlu olup motivasyonunuzu yitirmeden kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Vücudunuzu tanıyın

Diyet konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biride kendinizi başkaları ile kıyaslamanızdır. Aynı süreçte bir başkası daha fazla kilo vermiş olabilir. Siz aynı performansı gösteremediniz diye motivasyonunuz düşmemeli. Sonuçta o kişiyle aynı yaş, boy ve kiloda olmayabilirsiniz. Bu özellikleriniz birebir aynı olsa bile genetik yapınız, kan bulgularınız, daha önce geçirdiğiniz rahatsızlıklar ve kullandığınız ilaçlar, metabolizmanızın çalışma hızı ya da psikolojik durumunuz asla aynı olamaz. Ve bu gibi sebeplerde kilo verilmesinde büyük ölçüde rol almaktalar.

Çevrenizdeki seslere kulaklarınızı tıkayın

Diyete başladığınız ve bu süreç çevrenizdekiler tarafından öğrenildiği an her kafadan ayrı bir ses çıkmaya başlar. Gereksiz olduğunu düşünenler, dalga geçenler, motivasyonunuza zarar vermeye çalışanlar, sizi vazgeçirmeye çalışanlar, destek amaçlı türlü diyet listeleri verenler ve bunun gibi yüzlerce farklı düşüncelerin baskısı altında kalmaya başlarsınız. Ama yapmanız gereken bu seslere kulağınızı tıkayıp kendiniz için belirlediğiniz yolda ilerlemenizdir.

Eğer kilo verme süreci bir diyetisyen önerisi ile başlamışsa sadece onun size belirttiği şekilde ilerlemelisiniz. Hatta diyette olduğunuzu mümkün olduğunca kimseyle paylaşmamanızda bile fayda var. Bu şekilde bu gereksiz fikirlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.


Her gün tartılmayın

Diyet sürecinde en sık yapılan hatalardan biride sürekli tartılmaktır. Bazı günler vücudunuzu ödem tutmuş olabilir ya da yediklerinizi henüz sindirememiş olabilirsiniz. Ve bu gibi durumların sonucunu rakamsal olarak tartıda görmek sizin moralinizi bozup strese girmenize neden olabilir. Strese girdiğinizde hormonlarınızın salgılanmasında artış oluşacak ve buda gerçekten kilo vermenize engel olmuş olacaktır. Bu nedenle sık sık tartılmaktan vazgeçin.

Haftada sadece bir gün aynı zeminde, kıyafetsiz bir şekilde ve tuvalet sonrası tartılmalısınız.

Beslenme günlüğü tutun

Diyet yaparken küçük tabak ve küçük kase kullanın. Bu sayede dolu dolu bir tabak yemek yemiş gibi hissederseniz ama normalden daha az yemiş olursunuz.

Ayrıca yediklerinizi not almanızda sizi yeme konusunda sınırlandıracaktır. Hatta yediğiniz yiyeceklerin sonrasında kendinizi nasıl hissettiğinizle alakalı notlar alırsanız midenizi rahatsız eden ya da şişkinliğe yol açan şeyleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Yada daha saz tüketmeye başlayabilirsiniz.

Yemeklerinizin keyfini çıkarın

Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yemek kilo almanızı sağlayan etkenlerden biridir. Yada çok hızlı bir şekilde yemek yiyor olmakta kilo artışına sebep olmaktadır. Bunun yerine yavaş yavaş yeyip arkadaşlarınızla ya da ailenizle sohbet ederek yemeyi denemelisiniz. Bu daha keyifli bir şekilde yemek yemenizi sağlayacaktır.

Ayrıca diyet yaparken sürekli aynı şeyleri tüketmeyin. Bu sıkılmanıza ve diyeti sonlandırmanıza sebep olabilir. Bunun yerine diyet listeniz çok zengin olmalı.

Bol su içmelisiniz

Sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezidir su içmek. Beynimizde açlık ve susuzluk merkezi birbirine yakındır. Ve çoğu zaman bu sinyaller birbirine karışabiliyor. Aslında susadığınız halde yemek yeme ihtiyacı hissedebiliyorsunuz o nedenle açlık hissi geldiğinde önce su içmelisinizdir. Eğer su içtiğiniz halde açlık hissi devam ediyorsa o zaman bir şeyler yemelisiniz.

Gün içerisinde en az 2 litre su içmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.