Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?
Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Toplum içerisinde dikkat edilmesi gereken birtakım görgü kuralları olduğu gibi aynı şey yemek yerken de geçerlidir. Özellikle bizim ülkemizde ailemizle ya da yakınlarımızla aynı sofrada yemek yemek bir kültürdür. Ve bu sofra kültürünün uyulması gereken bazı kuralları vardır. Bu kurallara uyulması bir arada bulunduğumuz kişilere karşı bir saygı göstergesidir.

İşte o görgü kurallarından bazıları:

Öncelikle sofraya herkesle aynı anda oturmalı ve diğer insanlar yemeğe başlamaya hazır olmadan yemeğe başlamamalısınız.

Yemek esnasında telefon, tablet ve televizyon gibi teknolojik aletlerle ilgilenmeye ara vermelisiniz. Bunun yerine yemeğe ve masada olan kişilerle sohbete odaklanmalısınız.

Sohbet esnasında eğer ağzınızda yemek varsa konuşmamalısınız. Ağzınızdaki yiyecekler ile kötü bir görüntü oluşturacağınız için bu sofrada bulunan diğer insanları rahatsız edecektir.

Yemek yerken mutlaka çatal, kaşık ve bıçak kullanmalısınız. Yemeği elle yemeniz çirkin bir görüntü sergilemenize yol açacağı için uzak durmanız gereken davranışlar arasındadır.

Yemeğinizi çiğnerken ağzınızı şapırdatmamaya özen göstermelisiniz. Çiğneme esnasında çıkaracağınız sesler etrafınızdakileri rahatsız edebilir.

Tabağınıza yiyebileceğiniz kadar yiyecek almalı ve kendi tabağınızdan yemelisiniz. Masanın ortasına sunum olarak konulmuş tabaklardan yememelisiniz. İstediğiniz kadar yiyeceği tabağınıza koymalı ve o şekilde yemelisiniz.

Yemek esnasında mutlaka peçete kullanmalısınız. Ağzınızın kenarında oluşabilecek yemek lekelerini önlemek amacı ile sık sık peçete ile ağzınızı silerek kontrol etmelisiniz.

Uzağınızda kalan yiyeceklere uzanmaya çalışmak ya da kalkıp almak yerine sofradaki diğer kişilerden nezaketle yardım isteyebilirsiniz.

Sofrada otururken ayaklarınızı uzatmak ya da kollarınızı çok fazla masaya dayamak gibi uygunsuz hareketlerden kaçınmalısınız. Diğer insanları rahatsız etmeyecek biçimde düzgün bir oturuş sergilemelisiniz.

Yemek yerken ufak lokmalar şeklinde yemelisiniz. Ağzınızı iyice doldurmak çirkin bir görüntü oluşturacağı için etrafınızdaki kişileri rahatsız edebilir.

Eğer başlangıç mönünüzde çorba varsa bitirdikten sonra kaşığınızı kasenin içinde bırakmamalısınız. Ana yemeği, servis etmeden önce boş kaseleri toplayan kişi için engel teşkil edecektir.

Yemek esnasında su ya da herhangi bir içecek içmeniz gerektiğinde önce ağzınızdaki yudumu bitirmelisiniz. Ağzınızda yemek varken bir şeyler içmeye kalktığınızda yemek parçaları içeceğinizin içine düşebilir ve buda kötü bir görüntü oluşturur. Bu durum etrafınızdaki insanların tiksinmesine yol açabilir.

Yemek sırasında hapşırmanız ya da öksürmeniz gerekiyorsa mutlaka arkanıza doğru dönüp ağzınızı peçete ile kapatmalısınız. Asla sofraya karşı öksürüp hapşırmamalısınız.

Yemeğiniz herkesten önce bitse bile kesinle sofradan kalkmamalısınız. Sofradan kalkmak için diğer insanların yemeği bitirip kalkmasını beklemelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.