Yeni Anneler İçin Öneriler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Yeni Anneler İçin Öneriler
Yeni Anneler İçin Öneriler

Yeni anne olan kadınlarda lohusalık dönemi sorunları ile birlikte, bebeğe yeterince iyi bakamıyor olma endişesi gibi birçok korku ve stres dolu duygu hakimdir. Anneliğin bu ilk günlerine daha kolay alışabilmek için sizler için bazı önerilerimiz var.

Suçluluk duygusu hissetmeyin

Henüz yeni anne olduğunuz ve bu hissi daha önceden bilmediğiniz için tam olarak duruma adapte olamayabilirsin. O büyülü ve kutsal duygu hali diye bilinen havaya henüz girememiş olabilirsiniz. Her anne aynı hisleri aynı anda hissedecek diye bir kural yok. Herkesin mutluluğunu heyecanını ya da endişe ve korkularını yansıtma durumu birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendinizi bu konuda eksik ya da suçlu hissetmemelisiniz. Çünkü henüz her şey çok yeni ve zaten ne hissetmeniz gerektiğini bile bilmemektesiniz. O yüzden “İyi anne olabilecek miyim?” gibi korkular çok gereksiz. Sadece bebeğinizle ilgilenip anın tadını çıkarın. Hisleriniz sadece size özeldir. Nasıl olması gerektiğine değil nasıl olduğuna odaklanın.

Umut dolu ve iyimser olun

Doğum öncesi hayalini kurduğunuz bebekli yaşam ile doğumdan sonra eve geldiğinizde bebeğinizle yaşadıklarınız kesinlikle örtüşmeyebilir. Ve bu sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Bebeğiniz sürekli ağlıyor ya da emmek istemiyor olabilir. Ama bu sizi karamsarlığa sürüklememeli. Hep böyle gitmeyecek sonuçta, bebeğiniz zamanla size alışacak ve her gün yeni alışkanlıklar edinecek, huyu değişecek ve yaşamanızı daha düzenli ve güzel hale gelecek. Ama bunun için iyimser düşünmeli ve umut dolu olmalısınız. Ve kendinize güvenmeniz en önemli şey. Endişelerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Temizlik takıntısından vazgeçin

Zaten normalde de temizlik ve düzen konusunda çok dikkatli biri olabilirsiniz. Ama bebek doğduğunda bu temizlik ve düzen konusu bazen çok aşırı noktalara ulaşabiliyor. Bebeğinizin hijyenine dikkat etmeniz ve sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamanız elbette ki çok önemlidir. Ancak b u konuyu aşırıya kaçarak yapmaya çalışmanız tüm gününüzü stresli ve yorgun bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Gerekli hijyeni sağlamışsanız bırakın minderler olması gereken yerlerde olmasın, örtünüzün bir ucu yamuk dursun ya da aynanızda küçük bir su lekesi olsun. Bunlara takılmak yerine bebeğinizle vakit geçirin.

Kendinize vakit ayırın

Bebeğinizle ilk günlerinizde ya da ilk aylarınızda günün tüm zamanını onunla ilgilenmekle geçirdiğinizi için bazen tuvalete gitmek ya da yemek yemekte bile zorlanıyor olabilirsiniz. Ama bu durumu bir hayat standardı haline getirmek gibi bir hata yapanlardan olmayın. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durum. Bebeğinizi bahane edip kendinizle ilgilenmekten vazgeçmemelisiniz. Bebeğinizin uyuduğu zamanlar ya da bir başkasının onunla ilgilendiği anlarda mutlaka kendinize vakit ayırıp iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler yapmalısınız. Bebeğiniz olmadan önce neleri yapmaktan hoşlanıyorsanız yine bu gibi şeyler konusunda kendinize mutlaka zaman ayırın.

Yeni arkadaşlar edinin

Anne olduğunuzda bir süre eski sosyal yaşantınızdan ve arkadaşlarınızdan uzak kalabilirsiniz. Buda kendinizi yalnız hissetmenizi sağlayabilir. Yada çocuksuz ve bekar arkadaşlarınız sizin yeni hayatınızda yaşadığınız ve hissettiğiniz şeyleri anlamakta zorlanabilir. Bu yüzden artık yeni bir çevre edinmeye ihtiyacınız var demektir. Bu yeni çevreniz sizin gibi yeni anne olmuş ya da sizden bir tık daha deneyimli eski annelerden oluşuyor olmalıdır. Böylece birbirinizle deneyimlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi daha rahat paylaşabilir ve anlaşabilirsiniz. Örneğin; bebeğinizi doktora götürdüğünüzde veya parkta yürüyüşe çıktığınızda sizin gibi çocuklu annelerle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla görüşmeye devam edin

Eskisi kadar belki rahat vakit geçiremeyebilirsiniz. Hatta buluşmanız çok kısa sürelide olabilir ama asla eve tıkılıp kalmayın. Arkadaş ya da akrabalarınızla yine eskisi gibi görüşmeye ve planlar yapmaya devam edin. Bu kendinizi çok daha iyi hissetmenize yarayacaktır. Arkadaşlarınızla bir şeyler paylaşmak onlara içinizi dökmek yeni annelik döneminin yol açtığı stresi azaltmanızı fayda sağlayacaktır.

Günlük planlar yapın

Bebeğiniz doğduktan sonra ev işleri, özel işleriniz ve bebeğinizin bakımı gibi tüm işler birbirine karışmış ve altından kalkılmaz bir hal almış olabilir. Ama planlı bir yaşam şeklini benimserseniz işleriniz emin olun daha da kolaylaşacaktır. Bunun için kendinize günlük yapılması gereken şeyleri planlayarak yazın. Bebeğinizin bakımından arta kalan sürelerde bu küçük işleri yaparak her şeyi daha kolay hale getirebilirsiniz. İşlerinizi organize etmek hayatınızın kolaylaşmasını sağlayacaktır. Çünkü diğer türlü boş vaktiniz olsa bile yapmaya üşenip erteleme söz konusu olabilir. Buda işlerinizi daha fazla birikmesine ve sizi rahatsız etmesine yol açar. Kendinize yapılması gerekenler konusunda küçük hedefler belirleyin. Başardıkça keyif alacaksınız.

Eşinizle baş başa vakit geçirin

Bebek olduktan sonra artık eşinizle ilişkiniz eskisi gibi olmayacakmış gibi düşünebilirsiniz. Evet, artık bambaşka bir yaşama adım attınız fakat bu asla sizin ikili ilişkinizi etkilememelidir. Bebeğinizin uyuduğu anlarda birlikte kısada olsa vakit geçirebilirsiniz. Birlikte bir kahve içmek, film izlemek ya da sadece sarılıp sohbet etmek gibi sevdiğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Bu çok da zor değil emin olun, yeter ki isteyin.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.