Yeni Sevgilinizi Çocuklarınız İle Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Yeni Sevgilinizi Çocuklarınız İle Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Yeni Sevgilinizi Çocuklarınız İle Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Boşanma sebeplerinin birçoğu çiftlerden birinin yeni ilişkisidir. Yani aldatmalar. Bazen bu yakalanma sonucu ortaya çıkar bazen de karşılıklı konuşup dürüstçe itiraf ederek. Ama gidiş yolu nasıl olursa olsun sonuç hep boşanma ile biter. Ve bu sonuçtan en çok etkilenenler tabi ki çocuklarınızdır.

Boşanma sürecinde çocuğunuz ne kadar küçük yaşta ise hem boşanma durumuna hem de sizin yeni ilişkinize o kadar kolay alışır ve az tepki verir. Ancak yaşı biraz daha büyük olan çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir. O yüzden henüz boşanma durumunu bile kabullenememiş ve tepkili olan çocuğunuza yeni sevgilinizi tanıştırmak için acele etmemelisiniz.

6 – 18 yaş arası çocuklar boşanma olayının daha çok farkındadırlar. Ve anne ya da babasının hayatına yeni birinin girmesini kolay kolay kabullenemezler. Yeni sevgilinin anne ya da babanın yerini almaya çalışacağını düşünerek endişeye kapılabilirler. Ve bu durum onların tepkili yaklaşmasına sebep olabilir.
Yani sevgilinizi çocuğunuzla tanıştırmadan önce onu bu duruma hazırlayın.

Öncelikle yeni sevgilinize çocuğunuzla ilgili bilgiler verin. Karşılaştıklarında nasıl davranması gerektiğini ya da hangi yönleriyle onunla yakınlık kurabileceği konusunda fikri olmalıdır.

Çocuğunuzun keyif alacağı ortak etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu etkinliklerde onun sevgiliniz olduğunu açıklamadan normal bir arkadaşınızmış gibi tanıştırıp öncelikle çocuğunuzla iletişim kurup vakit geçirmesini sağlamalısınız. Böylece çocuğunuz ona tepkisizce yaklaşabilir.

Çocuğunuzla sohbet esnasında yeni bir ilişki yaşamanın doğal bir süreç olduğunu ifade edin. Ve onunda bu konuda ne düşündüğünü ya da ne hissettiğini anlamaya çalışın. Kafasındaki soruları cevaplandırarak daha rahat düşünebilmesini sağlayın. Örneğin; yeni sevgilinin babasının yerini almasından korkuyorsa ona hiç kimsenin babasının yerini alamayacağını böyle bir şeyin mümkün olmadığını açıklayabilirsiniz. Ayrıca bu durumun babası ile görüşmesi durumunu hiçbir şekilde etkilemeyeceğini bilmesi gerekir. Bu gibi konularda net cevaplar alırsa durumu kabullenmesi daha da kolaylaşır.

Boşanma sonrası yeni bir ilişkiye başlamış olmanız çocuğunuzla geçirmeniz gereken zamanlara engel olmamalıdır. Ayrıca her etkinlikte yeni sevgilinizden sizinle birlikte olması çocuğunuzu rahatsız edebilir. Sizinle baş başa geçirmesi gereken zamana yeni sevgilinizin engel olduğunu düşünüp ona karşı tepki gösterebilir. O yüzden ortak etkinliklerden daha çok çocuğunuzla birebir zaman geçirirseniz bu çocuğuna güven aşılar. Yeni sevgilinizin hayatınızdaki düzeni bozmadığını görmüş olur. Yeni bir sevgilinizin olması ona olan ilgi ve sevginizi azaltmadığını ona her şekilde göstermelisiniz. Tabi bir süre sonra yavaş yavaş yeni sevgilinize bu etkinliklere ortak edip çocuğunuzla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu yeni sevgilinizle tanıştırmadan önce ona sevgiliniz hakkında bilgi verin. Ve onun seveceği yönlerini vurgulayın. Örneğin; “O’da tıpkı senin gibi futboldan çok hoşlanıyor belki birlikte maça bile gidebilirsiniz” ya da “ O’da küçükken evcilik oynamaya bayılırmış birlikte oynayabilirsiniz” gibi ifadelerle aralarındaki ortak özellikleri vurgulamaya çalışabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz henüz boşanma durumunu kabullenememişse ve yeni bir ilişki yaşamanız konusunda kendini hazır hissetmiyorsa bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

  • Öfke duygusu artar ve sürekli negatif düşünür
  • Özgüvenini kaybeder ve içine kapanabilir
  • Kötü alışanlıklara yönelebilir
  • Saldırgan ve agresif tavırlar sergileyebilir.

O yüzden çocuğunuzun yaşına ve boşanma durumu karşısındaki tavrına göre öncelikle onun yeni bir sevgili fikri için hazır olmasını beklemeli ve daha sonra açıklamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.