Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz Kararlar

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz Kararlar
Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz Kararlar

Yeni yılın yaklaşmakta olduğu bugünlerde birçok insanın aklında yeni bir yıla yeni başlangıçlarla girmek, yaşamında bazı şeyleri değiştirmek gibi düşünceler geçmektedir. Bu çok klişe bir durum olabilir ancak yaşamınızı daha iyi bir yöne doğru yönlendirebilmek için gereklidir. Ve yeni yıl bunun için bir fırsattır.

Kendiniz için ne gibi kararlar almanız ya da neleri değiştirmeniz gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa ya da kararsızsanız üzülmeyin. Sizler için bazı önerilerimiz var.

İşte onlardan bazıları:

Kişisel bakıma önem verin

Yeni başlangıçlar yapabilmen için öncelikle kendinize daha fazla değer vermek kendinizi daha fazla sevmek zorundasınız. Bunun en kolay yollarından biride kişisel bakımınıza özen göstermenizdir. Ama öyle sadece özel günlerde ya da sosyal ortamlara gireceğiniz zaman değil. Evde tek başınıza bile olsanız, sadece markete bile gitseniz cilt bakımınız, makyajınız, giysileriniz konusunda özenli olun. Bakımlı göründüğünüzde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Yeni arkadaşlar edinin

Canınız yeni arkadaş edinmek istiyor diye anında bunun gerçekleşmesi tabi ki mümkün değil. Ancak yeni katılacağınız sosyal ortamlar vasıtası ile bunun için kendinize fırsat yaratabilirsiniz. Yeni hobiler edinebilir ve bununla ilgili eğitim kurslarına katılabilirsiniz. Herhangi bir alanda yardımlaşma derneğine üye olabilirsiniz. Yada sosyal mecralarda kitap ya da müzikle ilgili konularda oluşturulmuş gruplara katılabilirsiniz. Yani yeni insanlarla tanışabilmek için kendinize yeni ortamlar yaratabilirsiniz.

Kariyer hedeflerinizi gözden geçirin

İş konusunda belirli bir kariyer hedefiniz varsa ya da artık olmasının zamanı geldi diye düşünüyorsanız bu konuda adımlar atmaya başlayın. Eğer hayalinizde farklı bir iş varsa ve şartlar uygunsa bu konuda bir iş değişikliği yapabilirsiniz. Yada kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda eğitim alabilirsiniz.

Daha düzenli olun

Evinizde ya da çalıştığınız mekanda düzene daha fazla önem vermeniz gün içerisinde yaşayacağınız stres ve kaygı gibi olumsuz duyguları en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Etrafınızdaki dağınıklıklardan ya da fazlalıklardan kurtularak daha düzenli bir insan haline gelmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Yeni yıla girmeden önce evinizde ya da ofisinizdeki dolap ve çekmeceleri gözden geçirip gereksiz şeylerin tümünden kurtulun. Herhangi bir eşyaya 6 aydır hiç ihtiyacınız olmamışsa büyük ihtimalle bundan sonrada olmayacaktır. Artık onunla vedalaşmanın zamanı gelmiş demektir.

Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stresinizi kontrol edememeniz size sadece duygusal açıdan değil zamanla fiziksel açıdan da zarar verecektir. Bunu önlemek için stresi en aza indirmenin ve stresi yönetebilmenin tekniklerini öğrenmenizde fayda var. Bunun için meditasyon, yoga ya da spor gibi ruh halinizi düzenleyici aktiviteler ile uğraşmalısınız. Böylece stres anında ne yapmanız gerektiğini bilir ve kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

Ailenize daha fazla zaman ayırın

Aileniz, yakın akrabalarınız ya da dostlarınız ile mümkün olduğunca daha fazla zaman geçirmeye ya da onları daha sık aramaya çalışın. Bu durum hem onları mutlu edecektir hem de siz kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir.

Görüntünüzü değiştirin

Yeni bir başlangıç konusunda biraz görüntü değişikliği çok iyi bir adımdır. Giyim stilinizi değiştirebilir, saç boyunuz ya da renginiz konusunda değişiklikler yapabilirsiniz. Bu sizi yeni başlangıçlar konusunda motive edecektir.

Sağlığınıza önem verin

Yaşamınızdaki birçok şeyin iyi olabilmesi için öncelikle sağlığınızın iyi olması gerekmektedir. O nedenle sağlığınızla ilgili konuları asla ihmal etmemelisiniz. Önceliğiniz her zaman sağlık olmalıdır. Randevularınızı aksatmamalı ya da yıllık sağlık kontrolleri yaptırarak hastalıklara karşı erken teşhis için fırsat vermelisiniz.

Ertelemekten vazgeçin

Günlük yapmanız gereken en basit işler konusunda bile kendinize sürekli listeler yapın. Ve bu listeler uygun olarak hareket etmeye çalışın. Kendiniz için belirlediğiniz görevleri yerine getirdiğinizde gün sonunda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Mümkün olduğunca bu işleri ertelememeye ve görevlerinizi tamamlamaya çalışın.

Yeni lezzetler deneyin

Sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmek tabi ki önceliğiniz olmalıdır. Ancak sürekli aynı şeyleri tüketmek bir süre sonra çok sıkıcı bir hale gelmektedir. O yüzden haftada bir günü yeni bir tarif deneyerek yaşamınıza yeni bir hareket katabilirsiniz. Yeni lezzetleri keşfetmek beslenme konusunda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Memnun kaldığınız tariflerde ilerleyen dönemlerde mönünüze eklenerek çeşit sayınızı artıracaktır. Aynı zamanda yemek kültürü konusunda kendiniz geliştirmiş olursunuz.

Yeni yerler keşfedin

Fırsat buldukça yeni mekanlara ya da daha önce gitmediğiniz şehir ve semtlere gidin. Yeni yerler ve ortamlar görmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca genel kültür konusunda da kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yabancı dil öğrenin

Çok az bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz bir dil konusunda eğitim almaya başlayın. Ücretsiz bir şekilde eğitim veren birçok kaynak olduğu için bu konuda maddi açıdan zorluk yaşamanızda gerekmez. Yeter ki öğrenmek için çabalayın. Öğrendiğiniz yabancı dil ile alakalı kitaplar okuyarak ya da filmler izleyerek pratik yapabilirsiniz.

Uyku kalitenizi artırın

İyi bir uyku gün içerisinde daha zinde, mutlu ve sağlıklı olmanızı sağlayacak en önemli faktördür. O yüzden uykuya daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Uyuduğunuz ortamın ışık ve ısı seviyesi bu konuda çok önemlidir. Ayrıca uyku öncesi teknolojik aletlerden bir süre uzaklaşmanızda uykuya geçiş konusunda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Hedefleriniz konusunda gerçekçi olun

Yeni yıl için hedefler belirlemek olmayacak şeyler konusunda beklentilere girmeniz demek değildir. Kendinize ulaşamayacağınız hedefler belirlemek sizi strese sokup başarısızlık hissi oluşmasına yol açacaktır. Bunun yerine olması mümkün şeyler konusunda gerçekçi hedefler belirlemeli ve gerçekleştirmek içinde elinizden geleni yapmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.