Yeni Yıl – Yeni Başlangıçlar

Anasayfa / Psikoloji / Yeni Yıl – Yeni Başlangıçlar
Yeni Yıl – Yeni Başlangıçlar
Her yıl olduğu gibi yılbaşı yaklaşırken hepimizin aklında yeni yılda bir şeyleri değiştirme, yenileme, düzeltme düşünceleri vardır. Bunlar bazen basit kararlar bazen de gerçekten zorlayıcı şeyler olur. Bu kararları alırken kendinizi zor durumda ya da mutsuz hissedebilirsiniz. Yada kafanızdaki planların gerçekleşmesi için sabırsızlanıp heyecan duyabilirsiniz.

Eğer çok büyük kararlar almadıysanız ya da henüz nelere karar vermeniz gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa sizi mutlu edecek basit şeyleri değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Kendinize küçük hedefler koymakla işe başlayabilirsiniz. Başarıya giden yol aslında bu küçük hedeflerden geçer. Çünkü büyük hedefler sizi yıldırabilir ya da hırslarınızın kurbanı edebilir. Ama küçük hedefler daha kolay başarıyla sonuçlanır. Peki bu kararlar ve hedefler neler olabilir?

Farklı lezzetler tatma zamanı

Eğer yemek yemeyi seven biriyseniz bu karar tam sizlik. Farklı kültürlere ait yemekleri deneme hedefi koyabilirsiniz kendinize. Bu hem çok zor olmayan bir karar hem de bir çok yeni lezzeti deneyimlemenizi sağlayacaktır. Çok keyifli olacak bir plan olabilir kesinlikle denemelisiniz.

Doğayla iç içe bir yıl

Hedefleriniz arasında doğayla daha fazla iç içe olmak mutlaka olmalı. Çünkü bu ruhunuzu rahatlatıp huzur bulmanızı sağlayacaktır. Örneğin sık sık piknik mekanlarına gidebilirsiniz yada bir parkta, ağaç altında kitap okuyabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yada ailenizle doğa yürüyüşü de gayet iyi gelecektir.

Sağlıklı yaşam için şimdi tam zamanı

Spora başlamak yada diyete girmek için işte en uygun zaman. Yeni yıla yeni bir başlangıçla merhaba diyebilirsiniz. Spor yapmak çok zor gelebilir ama her gün yarım saat yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Çok ağır diyetler yerine de sadece tatlıyı ve hazır gıdaları bırakmakla başlayabilirsiniz. Bu sayede zorlanmadan sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz.

Araba yerine bisiklet

İstediğiniz arabaya kavuşmanız maddi açıdan çok mu zor? O halde eğer yaşadığınız yer bunun için uygunsa araba yerine bir bisiklete ne dersiniz. Hem elde edilmesi daha kolay bütçeniz açısından hem de fiziksel ve ruhsal olarak bisiklet sürmek size çok iyi gelecektir.

Yeni yerler keşfedin

Bakış açınızı değiştirip ufkunuzu geliştirmek açısından eğer imkanınız varsa mutlaka yeni ülkeler yada şehirlere gidip oraların yaşantısını öğrenmelisin. Bu size gerçekten büyük artılar katacaktır.

Hobi edinin

Hobi sahibi olmak hayatın karmaşasından uzaklaşıp kafamızı dinlendirmenin en güzel yolu. Bu yol herkesin zevkine ve ilgisine bağlı olarak değişir. Ama mutlaka kendinize farklı uğraşlar edinin. Yeni şeyler öğrenin. Bunun büyük faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.