Yeniden İşe Başlamak İsteyen Anneler İçin Öneriler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Yeniden İşe Başlamak İsteyen Anneler İçin Öneriler
Yeniden İşe Başlamak İsteyen Anneler İçin Öneriler

Çalışan bir kadın iken çocuğunuz olduğunda tercihiniz çocuğunuza bakmak olduğu için işi bırakmış olabilirsiniz. Ama çocuğunuz artık büyüyüp eskisi kadar size ihtiyacı kalmadığı bir sürece geldiğinizde yeniden çalışma isteğiniz ön plana çıkabilir. Ancak uzun süre çalışma hayatına ara vermiş biri olarak yeniden nasıl başlayacağınız ve nasıl iş bulacağınız konusunda endişeleriniz olabilir. Bu çok doğal bir durumdur ve üstesinden gelmek çok da zor değildir.

Bu endişelerden kurtulmak için bazı önerilere dikkat etmenizde fayda vardır.

Severek yaptığınız şeyleri listeleyin

Çocuğunuz olmadan önce çalıştığınız iş dalı severek değil de sadece para kazanmak adına yaptığınız bir meslek ise belki bundan sonrası için bir şeyleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Gerçekte neleri yapmaktan hoşlanıyorsanız ya da hayalinizde ne varsa onu gerçekleştirmenin zamanı gelmiş olabilir.
Bunun için yapmaktan zevk aldığınız işlerin ya da hobilerinizin bir listesini çıkartın. Yetenekli olduğunu konularda bu listeye dahil edilmelidir. Daha sonra bu listede yer alanları detaylı bir şekilde değerlendirip bunları nasıl paraya dönüştürebileceğinizi düşünebilirsiniz. Yada sevdiğiniz şeyleri yapabileceğiniz ne gibi meslek dalları mevcut buna bir göz atabilirsiniz. Böylece hem çalışıp para kazanabilir hem de sevdiğiniz bir aktivite ile uğraşıyor olursunuz.

 

İş sektörleri hakkında güncel gelişmelerden haberdar olun

Yeni bir iş koluna yönelmektense eskiden yapmış olduğunuz mesleğe geri dönmek niyetinde de olabilirsiniz. Ancak ara verdiğiniz süreçte eski sektörünüzde de yenilikler yaşanmaya devam edecektir. Bazı işleyişler sizin bıraktığınız gibi kalmayabilir. O nedenle bu süreçte eski iş sektörünüzde ne gibi gelişmeler yaşanıyor diye sürekli takipte olmanızda yarar vardır. Yenilikler hakkında bilgi sahibi olmanız, bu konuda araştırmalar yapmanız yeniden işe dönmek istediğinizde yeni sürece daha çabuk adapte olmanızı sağlayacaktır.

İş bağlantılarınızı koparmayın

Çocuk nedeni ile ya da başka herhangi bir nedenle çalışmaya ara vermiş olabilirsiniz. Ancak niyetiniz daha sonra yeniden iş yaşamına geri dönmek ise bu süreçte yapmanız gereken iş yaptığınız kişiler ile bağlantılarınız korumanızdır. Belirli aralıklarla onlarla görüşmeye devam etmeniz kendinizi unutturmamanız adına faydalı olacaktır. Üst ya da alt kademe fark etmeksizin daha önce iş konusunda ilişkiniz olan kişilerle iletişiminizi devam ettirmelisiniz. Böylece iş yaşamına geri dönmek istediğinizde bağlantı kurabileceğiniz ve size yeni bir iş imkanı sağlayabilecek birileri etrafınızda hali hazırda bulunuyor olur.

İş ortamlarında görünmeye devam edin

Eğer amacınız belirli bir süre sonra yeniden iş yaşamına geri dönmek ise işle ilgili sosyal platformlarda ya da uygulamalarda aktif bir şekilde yer almaya devam etmelisiniz. Linkedin, İnstagram ya da sektörünüzle alakalı forum sitelerinde aktif bir şekilde iş yaşamı ile ilgili gelişmeleri paylaşmaya ve takip etmeye devam edin. Bu gibi sosyal ortamlarda konular hakkında profesyonel bir şekilde yorumlar yapabilir, beğenilerde bulunabilir veya paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylece bu gibi yerlerde yöneticilerin veya insan kaynakları gibi birimlerin dikkatini çekmeye devam edebilirsiniz.

Çalışıyormuş gibi yaşamaya devam edin

Artık iş yaşamının içerisinde aktif olarak bulunmuyor olabilirsiniz ancak iş disiplininizi korumaya devam etmek sizin elinizde. Artık bir ev hanımı ve anne konumunda olmanız sizi iş yaşamının alışkanlıklarından uzaklaştırmamalıdır. Böylece iş hayatına geri dönmek istediğinizde daha kolay adapte olabilirsiniz. Tıpkı işe gidiyormuş gibi her gün erkenden aynı saatte uyanıp güne başlamanız bu disiplini korumanızın ilk adımıdır. Günlük işlerinizi belirli bir programa göre yapmanız gerekli durumlarda notlar almanız size kendinizi hala çalışma hayatındaymış gibi iyi hissettirebilir. Günün belirli bir bölümünü iş yaşamı ile ilgili bilgiler edinip araştırmalar yapacağınız şekilde bilgisayar başında geçirmeniz geleceğe yönelik bir hazırlık aşamasıdır. Böylece kendinizi iş yaşamından kopmuş hissetmezsiniz.

Eğitimler alabilirsiniz

İş yaşamına ara verdiğiniz bu dönemde işinizle alakalı eğitimler almanız için aslında çok güzel bir fırsat olabilir. Mesleğinizle alakalı çeşitli kurslara ya da seminerler katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Yada yeni bir mesleğe geçiş yapmak istiyorsanız bu konuda eğitim veren kurslara gidebilir ve sertifikalar alabilirsiniz. Kendinizde eksik gördüğünüz yönlerinizi geliştirmek adına zamanınız varken bu şekilde değerlendirip daha fazla bilgi sahibi biri haline gelebilirsiniz. Yeniden işe başladığınızda bu yeni bilgi ve yetenekleriniz çok daha iyi konumlarda olmanızı sağlayacaktır.

Umutsuzluğa kapılmayın

İşinizi bırakmış olmak ve iş yaşamından uzun süre uzak kalmış olmak bir süre sonra sizde karamsar hisler meydana getirebilir. Ancak unutmayın ki işi bırakmaya karar verdiğinizde bunu çok daha güzel bir amaç uğruna yaptınız. Ve çocuğunuzun tüm gelişmelerine ve ilk anlarına birebir şahit olabilme imkanı kazandınız. Duruma bu açıdan bakarsanız umutsuz düşüncelerden daha kolay kurtulabilirsiniz.
Ayrıca umutsuz ve karamsar bir yaklaşım yeniden iş bulma konusunda size yardımcı olmayacaktır. Bunun yerine umut dolu olmalı ve hedeflerinizi belirleyip karalı bir şekilde hareket etmelisiniz. Böylece kendiniz daha iyi hissedecek ve yeni bir iş yaşamına daha kolay adapte olabileceksinizdir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.