Yenidoğan Bebeklerde Cilt Problemleri

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Yenidoğan Bebeklerde Cilt Problemleri
Yenidoğan Bebeklerde Cilt Problemleri

Yenidoğan bebeklerde ortaya çıkan çeşitli cilt döküntüleri aileleri zaman endişeye düşürüyor. Ancak yenidoğan döküntüleri çoğu zaman zannedilenden çok daha masumdur. Yenidoğan bebeklerde cilt çok daha hassas olduğu ve dış etkenlere karşı savunmasız kalması sebebiyle çeşitli döküntüler oluşabilir. Fakat yine de dikkatli bir şekilde gözlemlenip takip edilmelidir. Çünkü nadiren de olsa önemli hastalıkların belirtisi olabilirler.

Mongol lekesi

Mongol lekesi koyu tenli bebeklerde daha sık gözlenir. Bebeğin belinden kalçasına doğru uzanan bölgede ortaya çıkan morluk şeklinde bir lekedir. Her anneyi endişelendirebilen bir durum olsa da aslında tamamen önemsizdir. En az 5-6 cm olan kuyruk sokumundan yukarı doğru uzanan bu morluk şeklindeki leke 2 yaşına kadar devam eder ve sonra yok olur. Down sendromu endişesi duyulmasına gerek yoktur.

Milia lekesi

Bebeklerin yüz bölgesinde görülebilen bir lekedir. Milia lekesi toplu iğne başı büyüklüğünde bir kabartı şeklindedir. İnci gibi parlayan bir yapısı vardır. Hiçbir sıkıntıya yol açmayan bu lekeler 1-2 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

Toksik eritem

Yenidoğan bebeklerde çok sık karşılaşılan bir döküntüdür. Sivilceye benzeyen etrafı kızarık sarı ve beyaz kabarıklıklar şeklindedir. Doğumdan 1-2 gün sonra ortaya çıkan bu döküntü 1 hafta içerisinde kaybolur. Fakat bu leke doğumdan hemen sonra ya da 5-6 gün sonra olmuşsa ve bebekte huzursuzluk, ateş gibi belirtilerde görülüyorsa doktora başvurmak gerekir.

Hemanjiyom

Doğum sonrasında bebeğin teninde kırmızı bir leke olarak ortaya çıkar. Çoğunlukla göz kapağı, burun delikleri, dudak üstü, kaşların arası ve ensede görülür. Halk arasında ‘doğum lekesi’ veya ‘leylek lekesi’ olarak bilinir. Açık kırmızı tonda ve 1-2 cm.’den 5-6 cm.’ye kadar olabilen bu döküntüler kabarık olmaz. Fakat yoğun olduğu durumlarda kabarıklık oluşabilir. Kılcal damarlar yoğunlaşıp genişlediği için bir damar yumağı oluşturmasından kaynaklanan bir durumdur. Bebek ağladığı ya da güldüğü zamanlarda daha belirgin hale gelir. Genellikle 4-5 yaş civarında kaybolurlar.

İsilik

Yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan döküntülerden biride isiliktir. İsilik sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanmasından dolayı oluşur. Bebeklerde ter gözenekleri de küçük olduğu için oldukça sık görülür. Sıcak havalarda bebeklerin çok kalın giydirilmesi nedeniyle olur. Bebeklerin cildinin nefes alabilmesi için sıcak havalarda mümkün olduğunca ince ve ter emici özelliği olan kıyafetler tercih edilmelidir. Yaz aylarında bebeğe sık sık banyo yaptırmanızda isilik oluşmasını önleyecektir. Bebeğin bezini sık sık değiştirmeli ve bulunduğu ortamı günde en az 15 dakika havalandırmalısınız.

Seboreik dermatit

Bebeğin kaş, göz kapağının altı ya da kulak arkasında görülebilen bir döküntüdür. Yenidoğan bebeklere ilk 3 ay içerisinde görülebilir. Doktora danışmanızda fayda vardır. Çinkolu ya da kortizonlu krem önerebilir.

Seboreik dermatitin saç derisinde oluşmuş hali halk arasında konak olarak bilinir. Zeytinyağı sürerek yumuşatabilir ve azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.