Yenidoğan Bebeklerde Göbek Kordonu Ne Zaman Kesilmeli?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Yenidoğan Bebeklerde Göbek Kordonu Ne Zaman Kesilmeli?
Yenidoğan Bebeklerde Göbek Kordonu Ne Zaman Kesilmeli?

Göbek kordonu sadece hamilelik döneminde oluşan mucizevi bir orandır. Anne ile bebek arasında bir bağ oluşturur. Bebeğin anne karnında iken ihtiyaç duyduğu besin bu kordon sayesinde karşılanır.

Bebeğin yaşamı bu göbek kordonu ile plesantaya bağlıdır. Ve doğum gerçekleştiğinde göbek kordonu doktorlar tarafından kesilir. Böylece bebek plasentadan yani annesinden ayrılmış olur.

Göbek kordonunun kesilmesi ne kadar geciktirilirse bebek için o denli faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Kordonu geç kesilen bebeğin kan seviyesi kordonu daha erken kesilen bebeğe oranla %32 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Peki bebeğin göbek kordonu ne zaman kesilmelidir?

Bebek doğduğu an plasenta ile göbek kordonu büzüşerek bebekte kan pompalama görevi görür. Bebeğin kan basıncı dengelenip kordondaki bu atılımlar durduğunda kan akışı da sona ermiş demektir. Doktorlar tarafından bu süreç izlenerek kordondaki atışlar sona erdiğinde göbek kordonu penslenip kesilir. Bu süreç 30 saniye ile 5 dakika arasında sürebilir. Kesim sonrası kordonda bulunan tüm kan bebeğe aktarılmış olur.

Doğum sonrası ilk 1 dakika içerisinde bu kan akışının devam etmesi aynı zamanda bebeğin demir depolarının dolmasını da sağlamaktadır. O nedenle göbek kordonu mümkün olduğunca 30-60 saniyeden önce kesilmemelidir.

Göbek kordonu ne kadar geç kesilirse bebeğin tansiyon değerleri daha normal ve sağlıklıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde demir eksikliği ve kansızlık görülme riski de daha azdır.

Göbek kordonunu 1 dakikadan sonra kesmenin faydaları:

  • Bebeğin kan seviyesi %32 daha yüksek olur
  • Demir eksikliği problemi ile karşılaşılmaz
  • Anemi sorunu oluşmaz
  • Bebeğin kilosu açısından da olumlu etkiler yaratır
  • Doğum sonrası daha az kanama olur

Göbek bağı acır mı?

Anne ve babaları bu konu çok endişelendirmektedir. Çünkü yeni doğan bebeğine dokunurken yada onu temizlerken göbek bağı bölgesine dokunmanın ona zarar verebileceği endişesi taşırlar. Ancak kesilen bu bölgede sinir hücreleri bulunmadığı için bebeğin canı yanmaz. Sadece bu bölge henüz mikrop ve alerji riskine çok yatkın olduğu için antiseptik bir malzeme ile temizlenip hijyenine çok dikkat edilmelidir.

Göbek bağı uzunluğu ortalama 50 cm kadardır. Doğum sonrası doktorlar 2-3 cm yukarısından bu kordonu keserler.

Göbek kordonu ile ilgili yaşanabilecek sorunlar:

Kordon dolanması:

Neredeyse her 4-5 doğumdan birinde karşılaşılan bir problemdir. Göbek kordonu bebeğin boynuna dolanır. Bazı bebeklere bu hayati risklere yol açarken bazılarında ise ciddi bir durum söz konusu değildir.

Kordon sıkışması:

Göbek kordonu baskı altında olduğu zaman bebeğe kan ve oksijen yeterli ölçüde gitmez. Bu gibi durumlarda acil olarak sezaryen ile doğum gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Kordonda düğüm olması:

Çok nadir görülen bir durum olsa da bebekte problemlere yol açmaktadır. Bu sorun doğum sonrasında far edilir.

Kordon sarkması:

Su kesesi açıldığı esnada göbek kordonu rahim ağzından aşağı doğru sarkar. Eğer bu gibi bir durumda acilen müdahale edilmez ise bebek ölüm riski taşımaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.