Yeşil Çayın Farklı Kullanım Alanları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Yeşil Çayın Farklı Kullanım Alanları
Yeşil Çayın Farklı Kullanım Alanları

Yeşil çay deyince aklımıza daha çok cilt ve metabolizmaya olan etkileri gelmektedir. Fakat yeşil çay yaşamımızın birçok alanında bize kolaylıklar sağlamaktadır.

Yanık tedavisi

Güneş yanıklarının tedavisinde yeşil çay çok faydalıdır. İltihaplarla savaşma konusunda çok etkili olan yeşil çay güneş yanıklarının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Demlenmiş ve soğutulmuş bir bardak yeşil çayın içerisine temiz bir bez parçasını batırın. Daha sonra güneş yanığı olan bölgeye uygulayın. Uygulama esnasında cildinizin tahriş olmaması için çok hafif bir şekilde bezi temas ettirmeye dikkat edin.

Koku giderir

Yeşil çay poşetlerini çöp kutunuzun, ayakkabılarınızın ya da bunun gibi kötü koku gelebilecek yerlere koyarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Temizliği kolaylaştırır

Ahşap zeminleri ya da mobilyaları temizlerken temizlik suyunuzun içerisine yeşil çay ekleyerek kirlerin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Yeşil çayı bir sprey şişesinin içerisine koyup cam silme işleminde de kullanabilirsiniz.

Bitkilerinizi korur

Bitkilerinizin çok fazla suya maruz kalması onlara zarar vermektedir. Bunu önlemek için bitkinizin toprağının dibine yeşil çay poşeti koyarsanız fazla suyun emilmesini sağlayacaktır. Böylece bitkiniz aşırı nemden korunmuş olacaktır.

Dişlerinizi güçlendirir

Çay ve kahve gibi içecekler ne yazık ki dişlerinizin lekelenmesine ve sararmasına sebep olmaktadır. Bunu önlemek için yapmanız gereken yeşil çayı şekersiz içmektir. Böylece diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günde bir bardak yeşil çay içmek diş sağlığınız için çok faydalıdır.

Kilo verdirir

Yeşil çay özellikle şekersiz içildiğinde hiçbir kalori içermemektedir ve aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yatmadan 2 saat önce yeşil çay içerseniz uyurken bile kilo vermeye devam ettiğinizi göreceksiniz.

Yaradaki kanamayı azaltır

Bir yerinizi kestiğinizde kanı durdurmak için soğutulmuş yeşil çay poşetini yaranın üzerine koymanız yeterli olacaktır. Yeşil çayın içerisinde bulunan tanenler kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduracaktır.

Gözlerdeki şişkinlikleri indirir

Gözlerde oluşan şişkinlikler için genellikle salatalık ya da patates kullanılsa da yeşil çayda bu konuda oldukça etkilidir. Soğutulmuş yeşil çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyarak şişliklerinizden kurtulabilirsiniz.

Saç bakımı

Birkaç tane yeşil çay poşetini suyun içerisine koyarak kısa bir süre bekletin. Daha sonra bu suyu saçınıza masaj yaparak uygulayın. Düzenli kullanıldığında saçlarınızın daha sağlıklı hale geldiğini fark edeceksiniz.

Yaşlanmayı geciktirir

Yeşil çay içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirecektir. Yeşil çayın içersine bir kağıt havlu batırıp bu havluyu yüzünüze uygulayın. Bir süre bu şekilde beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Halılardaki lekeleri temizler

Halınızda oluşan ve bir türlü çıkaramadığınız lekeleriniz var ise nemli yeşil çay yapraklarını lekenin üzerine koyup bir süre bekletin. Daha sonrada normal bir şekilde süpürme işlemini yapın. Yeşil çay yaprakları tozun ve kirin daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.