Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?

Anasayfa / Dekorasyon / Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?

Yılbaşının yaklaşıyor olmasının en güzel kısmı da bu süreçte yapılan hazırlıklardır. Bu hazırlıkların başında tabi ki yılbaşı ağaçları gelmektedir. Eğer daha önce yılbaşı ağacı süslemediyseniz ya da süsleme konusunda çok fikir sahibi değilseniz bu yazımız size oldukça fayda sağlayabilir.

Yılbaşı ağacının nasıl süsleneceğinden bahsetmeden önce yılbaşı ağacı süslemen geleneği nereden geliyor isterseniz öncelikle ondan biraz bahsedelim.

Yılbaşında ağaç süsleme geleneği çok eski tarihlere ve kültürlere dayanmaktadır. Çok eski tarihlerden beri insanlar ağaçlara oldukça önem vermektedirler. Ve ağaçları kutsal kabul etmektedirler. Bundan dolayı da Noel zamanı ağaçları süslerle donatıp bunu daha etkili bir hale getirmekteydiler. Ayrıca ağaçlara süsler asarak şeytanları korkutup kaçırmayı ve sadece iyi şeylerle yeni bir yıla başlangıç yapmayı amaç edinmişlerdir. Tabi ilerleyen yıllarda bu gelenek bir eğlence ve moda halini almış ve tüm ülkelerde uygulanmaya başlamıştır.

Yılbaşı ağacı süsleme yöntemleri nelerdir?

Ağaç seçimi

Ağaç süsleme işlemine geçmeden önce yapmanız gereken ilk şey uygun ağacı seçmenizdir. Bulunduğunuz mekana uygun boyutta bir çam ağacı seçmiş olmak bu noktada çok önemlidir. Öncelikle eviniz, iş yeriniz ya da herhangi bir mekan için yılbaşı ağacı seçerken, ağacı mekanın hangi bölümüne koyacağınıza kesin bir şekilde karar vermelisiniz. Ve ı bölümün ölçülerine uygun bir ağaç arayışı içerisinde olmalısınız.

Ağacın görünümü

Eğer gerçek bir çan ağacı değil de plastikten yapılmış yapay bir çam ağacına sahipseniz, ağacınızı ambalajından çıkardıktan sonra dallarını iyice düzeltip kabartmanız gerekmektedir. Çünkü ambalajın içerisinde yapay çam ağaçlarının dalları ezilip kötü görünebilir. Dalları iyice kabartırsanız ağacınız daha görkemli ve güzel bir görüntüye sahip olacaktır.

Işıklandırma

Yılbaşı ağacı süslemenin en önemli detayı güzel bir ışıklandırmadır. O nedenle süsleme işlemine öncelikle ışıklarınızı asarak başlamalısınız. Çünkü diğer süslere öncelik tanıdığınızda ışıklarınızı asmanız zor olabilir. Ağacın tepesinden başlayarak aşağıya doğru spiral şeklinde ışıklı kablonuzu yerleştirmelisiniz. Renkli ışıklar sayesinde ağacınız daha göz alıcı bir hale gelecektir.

Süsleme sırası

Ağacınıza süsleri asmaya başlarken en üstten alta doğru asın. Çünkü üst kısımlara sonradan ulaşmaya çalışırken alt kısımlara astığınız süse zarar verebilirsiniz. Bunun önlemek adına yukarıdan aşağıya doğru süsleme yapın. Ağacın en tepesine bir melek ya da yıldız koyarak ağacınızın taç kısmına ait süsü belirleyin. En üste koyacağınız süs ağacınızın en özel parçası olmalıdır. Eğer süsleme konusunda bir konseptiniz olacaksa da bu taç süslemesi konseptinizi temsil eden bir şey olmalıdır.

Konsept ve renk uyumu

Yılbaşı ağacınızı süslerken gelişi güzel bir şekilde süsleri yerleştirmek doğru olmaz. Öncelikle süsleme için bir konsept belirlemeniz gerekmektedir. Bu konsepte uygun renklerde süsleri uygun bir şekilde ağacınıza yerleştirmelisiniz. Küçük boyutlu üsleri ağacın üst bölümüne daha büyük boyutta olan süsleri de ağacın alt bölümlerine asmalısınız. Çam ağacınıza gerçek ya da yapay kozalaklar asarak daha doğal bir gürünüm elde edebilirsiniz.

Yılbaşı ağacınıza yılbaşı eldiveni ve yılbaşı çorabı asmak da çok hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Dilek kartları

Yılbaşında hepimiz yeni yılın bize şans getireceğine inanırız ve çeşitli dileklerde bulunuruz. Sizin ya da yakınlarınızın dileklerini yazacağınız minik dilek kartlarını yılbaşı ağacınıza asarak ağacınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu dilek kartları sayesinde ağacınız aynı zamanda bir dilek ağacına dönüşmüş olur.

Atıklardan süs yapımı

Ağacınızın süslemesine farklı bir hava katmak için portakal ve limon dilimlerini kuruttuktan sonra ip geçirerek ağacınıza asabilirsiniz. Hem farklı bir konsept elde etmiş olursunuz hem de mis gibi kokar.

Size özel ayrıntılar ekleyin

Ağacınıza klasik yılbaşı süslerini astıktan sonra sadece size özel süsler ya da eşyalarla da eklemelerde bulunabilirsiniz. Böylece sıradan bir yılbaşı ağacı olmaktan çıkıp içinde sizden bir parçada barındırmış olur.

Kar spreyi

Ağacınızı süsleme işi bittikten sonra kar spreyi sıkarak kış esintisi yaratabilirsiniz. Böylece daha hoş bir hava yaratmış olursunuz.

Ağacın etrafı

Ağacınızı süslemeyi tamamladıktan sonra ağacınızın etrafını da aynı şekilde süslemeniz gerekmektedir. Ağacın altına farklı boyutlarda hediye paketleri ya da mumlar koyabilirsiniz. Böylece ağacınız çevresindeki süslemelerle daha güzel görünecektir. Eğer büyük boyutlu bir yılbaşı ağacınız varsa altına bir pelüş ya da örtü serebilirsiniz. Üzerine minderler koyup ağacın altında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.