Yoğurdun Cildinize Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Güzellik / Yoğurdun Cildinize Faydaları Nelerdir?
Yoğurdun Cildinize Faydaları Nelerdir?

Cildinizdeki siyah nokta, sivilce ve akne gibi sorunları gidermek için kimyasal cilt bakım ürünleri kullanmak başka cilt problemlerine de yol açabilmekte maalesef. Bu nedenle cilt bakımı için evde doğal bir ürün elde etmenizde yarar vardır. Yoğurt bunun için en güzel örnek.

Yoğurt sütün mayalanması sonucu elde edilen bir gıdadır. Sadece beslenme konusunda değil, çok eski dönemlerden beri alternatif tıp alanında da kullanılmaktadır. Örneğin kemik sağlığı açsından yoğurt çok faydalıdır. Bunun yanı sıra bağırsak sağlığına da çok iyi geliyor. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor. Kansere karşı vücudunuzun direnç kazanması sağlıyor. İçeriğinde bol miktarda C ve B12 vitamini bulunduğu için cilt sağlığında da çok etkili bir besindir. Cildin nemlenmesi konusunda birçok kimyasal üründen daha faydalıdır.

Antioksidan özelliği bulunduğu için ciltte meydana gelen kızarıklık be kaşıntıları da gidermeye yarar. Gözenekleri sıkılaştırdığı için siyah nokta oluşumunu önler. Çünkü gözenekler genişlediği zaman sivilce ve siyah nokta oluşmaktadır. Yoğurt sayesinde bu durum ortadan kalkar.

İçeriğindeki çinko sayesinde ciltte oluşan sivilce lekelerini yok eder. Mineral, enzim ve asitler sayesinde yüzünüzde pul pul bir görünüm oluşmasını engeller.

Siyah noktalar için yoğurt maskesi

Malzemeler:

1-2 tatlı kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
2 tatlı kaşığı yoğurt

Uygulanışı:

Bu malzemeleri güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze eşit miktarda sürün. 20 dakika bu şekilde bekleyin. Daha soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Gözeneklerinizi sıkılaştırıp siyah nokta oluşumunu önleyecektir.

Ölü deriler için yoğurt maskesi

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı:

Yoğurt ve balı iyice çırpın. Daha sonra yüzünüze eşit şekilde sürün ve kuruyuncaya kadar bekleyin. Maskeniz kuruduktan sonra sıcak su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz ölü derilerden arınıp daha canlı görünecektir.

Sivilceler için yoğurt maskesi

Malzemeler:

Bir miktar yoğurt
Pamuk

Uygulanışı:

Pamuğu yoğurdun içine batırıp daha sonra sivilce olan bölgeye sürün. 1 gece bu şekilde bekletin. Sabah soğuk su ile durulayın. Her gece uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için yoğurt maskesi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta

Uygulanışı:

Yumurtanın sadece akını kullanıyoruz bu maske için. Yoğurt ile yumurta akını karıştırın. Daha sonra bir fırça ya da pamuk ile yüzünüze sürün. 10 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.