Yorgun Uyanmanızın Sebebi Uyku Apnesi Olabilir

Anasayfa / Sağlık / Yorgun Uyanmanızın Sebebi Uyku Apnesi Olabilir
Yorgun Uyanmanızın Sebebi Uyku Apnesi Olabilir

Uyku apnesi uyku problemine yol açan ve uyku kalitesini düşüren en büyük etkenlerden biridir. Birçok kişi bu problemin farkında olmasa da hayati tehlikelere yol açabileceği için ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çünkü uykusuzluk durumu birçok sağlık sorununa zemin hazırladığı için önemli bir problemdir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku bozukluğu birçoğumuzun şikayetçi olduğu bir durumdur. Ve kendi yöntemlerinizle çözü bulamadığınız takdirde mutlaka bir uzmana başvurmanızı gerektirmektedir. Uyku apnesi de bu sorunlarından biridir. Uyku esnasında soluk alıp vermenizin aniden durmasını sağlayan bir rahatsızlıktır. Uykuda solunumunuzun en az 10 saniye durması uyku apnesi teşhisi konusunda bir belirtidir.

Uyku apnesinin diğer belirtileri:

Çok yüksek sesle horlamak
Uykuda solunum durduğu için ataklar oluşması
Uyku esnasında ani sıçramalar yaşanması
Sabah uyandığınızda ağzınızda da kuruluk veya boğazınızda ağrı olması
Sürekli uykusuzluk hali
Sabahları baş ağrısı ile uyanmak
Depresyon
Uykusuzluktan kaynaklı asabiyet
Dikkatsizlik ve algı problemleri

Uyku apnesinin oluşmasına sebep olan etkenler:

Obezite problemi
Boynunuzun çok ince ya da kalın oluşu
Solunum yollarınızın dar yapıda olması
Kullanılan uyku hapı veya sakinleştirici ilaçların yan etkileri
Sigara ve alkol tüketimi
Burun tıkanıklığı
Beyinde enfeksiyon oluşumu
Beyin felci
Kalbinizin olması gerekenden daha hızlı çalışması

Uyku Apnesinin Tedavisi

Uyku apnesinin tedavi edilebilmesi için öncelikle bunun oluşmasına neden olan şeyin tespit edilmesi gerekmektedir. Buna yol açan diğer rahatsızlıkların öncelikli olarak tedavi edilmesi çoğu zaman uyku apnesi sorununu ortadan kaldırmaya yarar.

Uyku apnesi tedavisinde pozitif hava basıncı veren bir cihaz kullanılır. Bu cihaz ile solunum yollarınız uyku esnasında sürekli açık tutulur. Böylece uyku apnesinin yol açtığı sorunlarda ortadan kalkmış olur. Uyku apnesi ilerlemiş bir durumda ise ameliyat bile gerekebilir.

Uyku apnesi teşhisi Polisomnografi adı verilen bir test ile konulabilir. Test esnasında kafanıza, göz çevrenize, çene ve göğüs kısmınıza elektrotlar takılır. Bu elektrotlar sayesinde uyku esnasında beyin dalgaları ve kalp atışlarınızdaki durum kayıt altına alınır. Ayrıca parmak uçlarına takılan sensörler ile de kandaki oksijen miktarınız kayıt altına alınır. Çıkan sonuçlara göre de rahatsızlığınızın durumu ve gerekli tedavi şekli belirlenir.

Uyku apnesi sırasında oksijen miktarı düşer ve kandaki karbondioksit miktarı artar. Uyku apnesi durumu uzun sürdüğünde kalp ritmi düşer ve kalbinizin durması sebebi ile ani ölümler bile gerçekleşebilir. 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.