Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Eksikliği Olabilir

Anasayfa / Sağlık / Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Eksikliği Olabilir
Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Eksikliği Olabilir

Vücut direncimizi dengede tutan ve sağlığımızı koruyan kaynaklardan biride B12’dir. B12 eksikliğinde vücut yorgun ve bitkin bir hale geleceği için gün içerisinde mutlaka gerekli miktarda B12 içeren gıdalar tüketmeli ya da B12 takviyesi almalıyız. B12 özellikle kemiklere etki ettiğinden dolayı eksikliğinde vücudunuzda güçsüzlük ve yorgunluk meydana gelecektir.

B12 eksikliğinden kaynaklı üzerinde sürekli bir yorgunluk ve halsizlik oluşacağı için zamanla bu üşengeçliğe dönüşmüş olur. Hiçbir şey yapmak istemez, her şey size zor gelmeye başlar. Hatta hareket etmeden sürekli oturmak ya da yatmak isteyebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde depresyona kadar ilerler bu durum. Bu gibi haller B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sadece halsizlik ve yorgunlukla kalmaz birçok hastalığın oluşmasına da etki etmiş olur.

B12 Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12 özellikle hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Et, süt, yumurta gibi gıdalar b12 açısından oldukça zengindir. Özellikle balık b12 ihtiyacı için haftada 2 kez tüketilmelidir.

Hayvansal gıdalar dışında soya bitkisinde bol miktarda B12 bulunmaktadır.

Gıdalardan almış olduğunuz B12 vücudunuz için yeterli değilse doktorunuzun tavsiyesi ile B12 içerikli takviye ilaçları kullanabilirsiniz. Kapsül ya da iğne gibi çeşitleri mevcuttur. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

B12 vitaminin Yararları


B12 vücudun tembellikten arınıp güçlü hale gelmesini sağlar. Özellikle sonbahar ve kış aylarında grip gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalimizin yüksek olduğu dönemlerde vücudun bağışıklığının güçlenmesini sağlar.

Aynı zamanda beyin fonksiyonları açısından da çok faydalıdır. Ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Özellikle çocukların okul döneminde B12 vitamini açısından yeterli beslenmeleri okuldaki öğrenme becerisini de artıracaktır. Unutkanlığı da önlemeye yardımcı olur.

Vücudun daha güçlü ve enerjik olmasına katkı sağladığı için yaşlanmayı da önleyici yararı da bulunmaktadır. B12 vücut adrenalin hormonu salgılamaktadır. Aynı zamanda kolesterolü de düşürmektedir.

Psikolojik olarak da kişiye kendini daha enerjik hissettirdiği için depresyon oluşmasını engellemektedir.

B12 eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi

Kansızlık

Çocuklarda gelişim geriliği

Yürümede zorlanma ve dengesizlik durumu

Ciltte sararma

Kulak çınlaması

İshal

Sürekli devam eden yorgunluk ve halsizlik durumu

Çarpıntı

Dilde şişkinlik

Unutkanlık ve hafıza kaybı

Sağlıklı bir vücutta B12 değeri kaç olmalıdır?

Vücudun günlük B12 ihtiyacı 2-3 mcg’dir. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlarda bu ihtiyaç oranı daha fazladır. B12 için yapılan testlerde 200 pg/mL ile 800 pg/mL arasında çıkan sonuçlar normal olarak değerlendirilmektedir. 200 pg/mL altında ise B12 oranı düşük anlamına gelmektedir ve takviyeye ihtiyaç vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.