Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedenleri?

Anasayfa / Sağlık / Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedenleri?
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedenleri?

Kan basıncı denilen durum kanınızın atardamarların duvarlarına ne kadar sert temas sağladığı ile ilgilidir. Bu nedenle kan basıncının gün içerisinde düşmesi ya da yükselmesi normal sayılır. Ama tabi ki belirli ölçülerde. Çok yükseldiğinde ya da çok düştüğünde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon günümüzde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Hatta yüksek tansiyon sessiz katil lakabı ile ün salmıştır. Çünkü kalp krizi ve felç gibi hayati risk arz eden hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon ölçümünde karşınıza 2 sayı çıkar. Bunların biri Sistolik basınç diğeri Diyastolik basınçtır.

Sistolik basınç ilk sırada yer alan hatta büyük tansiyon diye bilenen sayıdır. Sistolik basınç kalp atışları esnasında arterlerinizdeki basıncın kaç olduğunu tespit eder.

Diyastolik basınç yani ikinci sıradaki küçük tansiyon olarak bilinen rakam ise kalp atışları arasında arterlerinizdeki basıncın ne olduğunu gösterir.

Genel ortalamaya bakılacak olursa normal ve sağlıklı bir kişinin kan basıncı 120/80 mm Hg’dir. Bu ortalamaya göre;

Yüksek tansiyon: Sistolik basınç 120 ile 129 mm Hg arasında iken Diyastolik basıncın 80 mm Hg’den küçük olmasıdır.

Aşama 1 hipertansiyon: Sistolik basınç 130 ile 139 mm Hg arasında iken Diyastolik basıncın 80 ile 89 arasında olmasıdır

Aşama 2 hipertansiyon: Sistolik basıncın 140 mm Hg ve üzerinde iken Diyastolik basıncın 90 mm Hg ya da daha yüksek olmasıdır.

Hipertansif kriz: Sistolik basınç 180 mm Hg’nin üzerinde iken Diyastolik basıncın 120 mm Hg’nin üzerinde olmasıdır. Ölçümleriniz bu şekilde çıktığı an acilen tıbbi müdahaleye ihtiyacınız vardır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri?

Eğer tansiyonunuz yükselmişse kendinizi yorgun hissediyor olmanız çok normaldir. Bu yorgunluk ve halsizlik hali aynı zamanda yüksek tansiyona bağlı başka rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. Yüksek tansiyon esnasında baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme, kulaklarda uğultu ve çınlama hissi,  burun kanaması ve çok sık idrarın gelmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Koroner arter hastalığı

Tansiyonunuzun yüksek oluşu atardamarlarınıza zarar verebilir. Ve zamanla daralıp kan akışının bozulmasına sebep oluşturabilir. Bir yüksek tansiyon belirtisi olan yorgunluk koroner arter hastalığının da belirtisi olabilir.

Yorgunluğun yanı sıra eğer aşağıdaki belirtilerde mevcutsa kroner arter hastalığınız olabilir.

Göğüs ağrısı ve gerginliği gibi durumlar

Nefes darlığı sıkıntısı

Kol ve omuz bölgelerinde ağrı

Kalp ritimlerinde düzensizlik

Bu gibi belirtiler gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmalısınız.

Periferik arter hastalığı

Yüksek tansiyon mide veya başınızda damarların daralmasına da neden olabilir. Yorgunluk dışında aşağıdaki belirtilerde mevcutsa Periferik arter rahatsızlığı mevcut olabilir.

Yürüme esnasında baldırlarınızda oluşan ağrı dinlenince geçiyorsa

Alt bacaklarınızda veya ayak bölgenizde karıncalanma ve uyuşma oluşuyorsa

Ayak ve bacaklarınızdaki yaralar yavaş iyileşiyorsa Periferik arter rahatsızlığınız olabilir. Bir uzmana danışmanızda fayda var.

Büyümüş kalp ve kalp yetmezliği hastalığı

Tansiyonun yüksek olması kalbinizin daha çok çalışmasını gerektirir. Kalbin normalden daha fazla çalışıyor olası zamanla büyümesine yol açar. Büyüyen kalp daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Fakat kalbe ihtiyacı olan ekstra oksijeni sağlamak için yeterli kan akışına sahip olmamanız işi zorlaştırır. Buda kalp yetmezliği gibi hastalığa neden olur.

Böbrek yetmezliği hastalığı

Tansiyonunuzun yüksek olması böbreklerdeki kan akışını da sınırlayabilir. Yada böbreklerinizdeki küçük kan damarlarınıza zarar verebilir. Bu durumda kan filtreleme görevinde sorunlar oluşur. Sonuç olarak böbrek yetmezliği hastalığı oluşur.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

• Yorgunluk hali
• Başınızın dönmesi
• Zayıf bir bünye
• Nefes darlığı sorunu
• Göğüste ağrı veya basınç hissedilmesi
• Düzensiz kalp ritmi
• Organlarınızda beklenmedik ağrılar veya şiddetli baş ağrısı
• Günlük fiziksel aktivitelerinizi gerçekleştirmede zorluk çekmeniz

Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Kan basıncınızı düzenli aralıklarla kontrol etmeniz hipertansiyonun erken teşhisi açısından çok önemlidir. Sağlıklı bir yetişkin için 120/80 mm Hg ölçümün normal olduğundan bahsetmiştik. Ama bu kişinin bünyesine göre değişkenlik gösterebilir. Bunu tespit edebilmek için tansiyon ölçüm takibi yapmalı. Çıkan sonuçlara göre o sırada kendinizi nasıl hissettiğinizi not alarak ortalama tansiyonunuzu bulabilir ve düşük ya da yüksek oranları kendinize göre yorumlayabilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürmek için yapmanız gerekenler:

• Sağlıklı bir beslenme şekli ile tansiyonu yükselten besinlerden uzak durmak
• Düzenli egzersiz yapmak


• Sigara içmemek
• Kaliteli ve yeterli bir uyku düzeni
• Stres oluşturacak etkenlerden uzak durmak
• Ölçülü olarak alkol kullanmak
• Sağlıklı bir kiloda olmanız ve bu kiloyu korumanız
• Kafein tüketimini azaltmak


• Tüm bunların yanı sıra doktorunuzun önereceği tansiyon düzenleyici veya tansiyon düşürücü ilaçlarınızı düzenli kullanmak

Yüksek tansiyonu en hızlı düşüren besinlerin başında sarımsak ve kekik gelmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.