Yüksek Tansiyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Yüksek Tansiyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yüksek Tansiyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yüksek tansiyon hayati tehlike arz eden ciddi bir rahatsızlıktır. Hipertansiyon olarak adlandırılan yüksek tansiyon felç, kalp krizi, beyin ölümü gibi çok riskli sonuçlara bile yol açabilir. Bu derece önemli bir rahatsızlık olan hipertansiyon ile başa çıkabilmek için tansiyonunuzun yükselmesine sebep olan yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.
Tansiyonunuz yükseldiğinde baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, terleme, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Baş ağrısı genelde ense kökünde şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Yani baş ağrınız şakaklarda ve başınızın üst kısmında değil de ense bölgenizde yoğunlaşmışsa acilen tansiyonunuzu ölçtürüp daha sonra gerekli tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Yüksek Tansiyona Neler İyi Gelir?

Limon kan basıncını dengelediği için tansiyonunda dengelenmesini sağlayacaktır. Sabahları aç karnına suyun içerisine sıkarak içerseniz içerisindeki bol miktarda c vitamini sayesinde tansiyonunuzun yükselmesine engel olmuş olursunuz.

Tempolu yürüyüşlerde yüksek tansiyona iyi gelen şeylerden biridir. Tempolu bir şekilde yürümek oksijenin kalbe daha hızlı gitmesini sağladığı için kan basıncını düşürür ve tansiyonunuzun yükselmemesini sağlar. Ayrıca günde en az 30 dakika yürüyüş yapmak kalp sağlığı açısından da çok faydalıdır.


Belirli aralıklarla 1 tatlı kaşığı kadar karpuz çekirdeği yemek çok yararlıdır. O halde tansiyon problemi olanlar yaz aylarında karpuz çekirdeklerini asla çöpe atmamalılar. Bu çözüme çok şaşıracaksınız belki ama karpuz çekirdekleri yüksek tansiyonda gerçekten çok faydalıdır. Kurutulup tüketildiğinde hipertansiyon riskine karşı vücudunuzu koruyacaktır.

Hipertansiyon problemi olanlar baharat yerine soya tüketirlerse tansiyonun yükselmesini büyük ölçüde önleyeceklerdir. Ayrıca süt gibi yüksek proteinli içecek ve yiyeceklerde tansiyonunuzu dengelemede çok faydalıdır.

Hipertansiyon tedavisinde kerevizinde büyük faydası vardır. Haftada 2 kez yemenizi tavsiye ederiz. Fitokimyasal içeriğe sahip olduğu için yüksek tansiyon probleminiz varsa mutfağınızdan kerevizi eksik etmemelisiniz. En çok bilinen yöntemlerin başında tabi ki sarımsak gelmekte. İster çiğ ister pişirip yemeklerin içinde tüketerek tansiyonunuzun yükselmesine engel olabilirisiniz. Günde 2 diş yemek yeterli olacaktır.

Kahve içmekten vazgeçemem diyorsanız en azından kafeinsiz olan çeşitlerini tercih etmelisiniz. Çünkü kafein oranı düşük olan kahve kan basıncının da normale dönerek tansiyonunuzun yükselmesini önleyecektir.

Aynen sarımsak gibi soğanında yüksek tansiyonda büyük faydası vardır. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkıp içine bal karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.