Yumurta Kabuğunun Faydaları

Anasayfa / Güzellik / Yumurta Kabuğunun Faydaları
Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta yemenin sağlığa ne kadar çok faydası olduğunu artık bilmeyeniniz kalmamıştır herhalde. Peki ya hiç düşünmeden çöpe attığınız yumurta kabuğunun aslında ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalarda yumurta kabuğunu çöpe atarak çok değerli bir kalsiyum kaynağından mahrum kaldığımız ortaya çıkmış durumdadır. Tabi her ne amaçla kullanacaksanız kullanın öncelikle yumurta kabuklarını çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

Yumurta kabuğunu temizleme yöntemi:

Öncelikle yumurta kabuklarını sirkeli kaynar suyun içerisinde bir süre bekletin. Daha sonra 100 dereceye ayarladığınız fırında 15 dakika bekletin. Ve sonrasında rondodan geçirin. Bu şekilde yumurta kabuklarınız kullanıma hazırdır.

Şimdi gelelim yumurta kabuğunun ne gibi faydalar sağladığına.

Sağlığa faydası

1 adet yumurta kabuğu yetişkin birinin günlük kalsiyum miktarının 2 katını karşılamaktadır. Ayrıca kalp ritmini düzenler, kas fonksiyonlarını geliştirir. Kanda bulunan magnezyum, fosfor ve potasyum seviyelerini düzenlemeye de yardımcı olur.

Bitkilere faydası

Yumurta kabuklarını ufalayarak çiçeklerinizin diplerine döktüğünüzde toprağın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Gübre görevi görerek çiçek ve bitkilerinize katkı sağlayacaktır.

Çamaşırlara faydası

Yumurta kabuklarını bir tül ya da tülbendin içine koyarak bağlayın. Bu şekilde beyaz çamaşırlarınızı yıkarken makinaya koyun. Beyaz çamaşırlarınız her zamankinden daha beyaz olacaktır.

Cilde faydası

Parçaladığınız yumurta kabuklarına elma sirkesi ilave ederek birkaç gün bu şekilde bekletin. Daha sonra kaşınan ya da tahriş olmuş bölgenize sürün. Cildinizi iyileştirip kaşıntınızı yok edecektir.

Yumurta kabuğunu iyice ezip yumurta akını içene karıştırarak bir maske elde edin. Bu maskeyi yüzünüzde 15 -20 dakika beklettikten sonra güzelce yıkayın. Böylece cildinizdeki renk dengesizlikleri giderilecektir.

Temizliğe faydası

Yumurta kabuklarını sabunlu su ile karıştırarak tencere ve tavalarınızı ilk gün ki gibi pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Bahçenize faydası

Bahçenizde kemirici kurtlar ve salyangozlar var ise onları uzaklaştırmak için yumurta kabuklarından yararlanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını kırarak çiçeklerinizin, sebze ve meyvelerinizin içine atın.

Saçlara faydası

Yumurta kabuğu saçların daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde uzamasına da büyük fayda sağlamaktadır.  8-10 adet yumurta kabuğu,  1 adet çiğ yumurta ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak oluşturacağınız maskeyi saçınıza sürüp yarım saat beklettikten sonra güzelce yıkayın. Ayda bir bu maskeyi uygulamanız saçlarınızı daha hızlı uzatacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.