Yumuşatıcıların Şaşırtıcı Faydaları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Yumuşatıcıların Şaşırtıcı Faydaları
Yumuşatıcıların Şaşırtıcı Faydaları

Yumuşatıcıları giysilerimizin mis gibi kokması ve yumuşacık olması için kullanırız. Fakat bu özelliği dışında yumuşatıcıların ev işlerinde birçok faydası daha var. Ve bu faydalarını öğrendiğinizde onları daha çok seveceksiniz. Ayrıca işlerinizi kolaylaştırdığı ve zaman kazandırdığı için kullanımını artıracaktır.

Halıdaki kötü kokular

Halı ya da benzeri ürünlerdeki kötü kokuların giderilmesi için yumuşatıcı kullanabilirsiniz. 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı çamaşır yumuşatıcısı ekleyerek bu karışımı halının üzerine sıkın. Bu şekilde sabaha kadar bekletin. Ertesi gün elektrikli süpürge ile süpürün ve halılarınız misler gibi koksun.

Bulaşık lekeleri

Tencere, tabak ya da bardaklarınızda çıkarılması zor lekeler için yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı yumuşatıcı ekleyip 15 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Daha sonra normal bulaşık yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Oda spreyi

Kokusunu sevdiğiniz bir yumuşatıcıyı oda spreyi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesinin içerisine su doldurup 1 tatlı kaşığı yumuşatıcı ekleyerek çalkalayın. Daha sonra bu karışımı oda spreyi olarak kullanıp evinizin mis gibi kokmasını saplayabilirsiniz.

Toz tutmasını önleme

Cam ya da televizyon gibi yüzeylerin toz tutmasını önlemek için yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Mikrofiber bir bez ile silme işlemi yaparken 1 yemek kaşığı yumuşatıcı döküp o şekilde silerseniz toz tutma süresini uzatarak daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Aynadaki lekeler

Aynalardaki su lekeleri için sprey şişesi içerisinde 2 su bardağı ılık su ile 1 yemek kaşığı yumuşatıcıyı karıştırın. Daha sonra aynaya sıkıp mikrofiber bir bez ile silin. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Duvar kağıdını çıkarma

Duvar kağıtlarını değiştirmeye karar verdiğinizde duvardan çıkarılması bir hayli zor olabiliyor. Bunun için 1 litre ılık suyun içerisine yumuşatıcı ekleyerek duvarı bu karışım ile silerseniz kağıtların kolayca çıktığını görebilirisiniz. Su geçirmez özellikte bir duvar kağıdı ise silmeden önce tel fırça ile üzerini fırçalayıp kağıdın alt yüzeyine suyun geçebilmesini sağlamalısınız.

Duşakabin temizliği

Duşakabinlerde sürekli kullanımdan kaynaklı su ve kireç lekeleri oluşmaktadır. Ve bu lekeler oldukça zor çıkar. Sprey şişesinin içerisine su, yumuşatıcı ve karbonat ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı duşakabine sıkıp bir süre bekletin. Daha sonra bir sünger ile silme işlemini yapın. Lekeler hem kolayca çıkacaktır hem de daha parlak bir görünüm elde edeceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.