Yüz Şekillerine göre Makyaj Teknikleri

Anasayfa / Güzellik / Yüz Şekillerine göre Makyaj Teknikleri
Yüz Şekillerine göre Makyaj Teknikleri

Makyaj yaparken yüzünüze göre makyaj tekniğini uygulamanız önemli, aksi takdirde güzelleşmek yerine, daha çirkin bir görünüme bürünebilirsiniz. Yüze şekline uygun iyi bir makyajın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Oval Yüz

Yanaklarda genişleyip, çenede incelen yüz şekli, oval yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken tek nokta, köşeli çizgilerden kaçınmak, çizgiler olabildiğince yuvarlak uygulanmalı.

Uzun Yüz

Uzun Yüzlerde daha anlamlı bir ifade elde etmek için, yüzdeki düz görüntünün giderilmesine yönelik bir teknik uygulamak gerekiyor. Yüzdeki geniş bölümlerin daha az dikkat çekmesi için doğru bir gölgeleme yapılarak, geri çekilmesi gerekmektedir. Uzun yüz şekline sahipseniz, Her zaman olduğu gibi yüze ten rengine uygun fondöten uygulayın.

Özellikle alın ve çene bölümü yatay bir şekilde 1-2 ton koyu fondöten kullanarak gölgeleyin. Allığı elmacık kemiği üzerinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürülün. Kaşlar, gözler ve dudakların yatay boyanması daha iyi bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzlerde daha canlı ve derin bir makyaj elde etmek için, yüzün dış bölümlerine, müdahale edilmelidir. Yuvarlak Yüz hatlarına sahipseniz, Özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmelisiniz. Yüzünüze, ten renginize uygun fondöten uygulandıktan sonra baz fondötenin 1,5 – 2 ton koyusu ile görüntüsünü yumuşatmak istediğiniz kısımlar gölgelenir. Yüzün üst bölümünde, kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgelemeler yapılır.

Alt kısımda ise, kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye kavisli gölge yapılır. Sonraki aşamada kulak memesinden başlayarak, yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölge yapılır. Bu işlem elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüze daha anlamlı bir ifade katacaktır. Yuvarlak yüzlerde allık elmacık kemiği üzerinden yanlarda gözün dış ucuna doğru, aşağı bölümde ise yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürülür. Yuvarlak yüzlerde dikkatin orta bölüme çekilmesi gerektiği için ruj canlı sürülmelidir. Ayrıca, kaşlar ve gözler çekik boyanmalıdır.

Kare Yüz

Kare yüzlerde yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan açıları ortadan kaldırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli ve bunun için de canlı renkler kullanılması gerekmektedir. Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondoten uygulanır. Yüzün üst bölümünde 1- 2 ton koyu diğer fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak, şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır.

Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından, çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalıdır. Çeneye aydınlatıcı tatbik edilir. Ayrıca, gözün dış kısmına ve uç yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür. Dudaklar canlı boyanır ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şeklinde uygulanır.

Düz Üçgen Yüz

Düz üçgen yüzlerde alın bölümü dar, çene bölümü geniştir. Dolayısı ile alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renk fondöten kullanarak aydınlatmalı alın bölümü aydınlatılırken özellikle göz kenarları ve şakaklar da unutulmamalıdır.

Çene bölümünü geri çekmek için koyu renk fondöten kullanarak gölgelemeliyiz. Koyu fondöten ile tam kulak altından aşağı çeneye inilerek ve yanak çukuruna doğru gölgeleme yapılır. Gölgeler çene altından boyna doğru devam edip iyice dağıtılmalıdır. Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak bir şekilde uygulanır. Kesinlikle köşeli hatlar yapılmamalıdır. Alın dar olduğu için kaşlar ve gözler birbirine uzak ifade verilecek şekilde boyanır.


Ters Üçgen Yüz

Bu yüz şeklinde alın bölümü geniş, çene bölümü dardır. Dolayısı ile alın bölümünün daraltılıp ki bunu 1-2 ton koyu renk fondöten kullanarak gölgeleme işlemi ile yapabiliriz, çene kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi gerekmektedir. Belirgin hale getirmek istediğimiz bölümler için de açık renk fondöten yardımı ile aydınlatma işlemi yapabiliriz.

Alın koyu renk fondöten ile her iki yanına gölgeleme yapılarak daraltıldıktan sonra belirgin ve göze çarpan görüntüsü dengelenmiş olur. Ardından açık renk fondöten ile kulak memesinden yanak çukuru ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır ki, böylece dar olan çene daha belirgin bir hal alır. Alın geniş olduğu için gözler ve kaşlar birbirine yakın ifade verecek şekilde boyanır. Allık elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulanır.


Köşeli Yüz

Köşeli yüzlerde kare yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır. Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir. Bunun için koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılır. Ortaya çıkması istenen kısımlar ise açık renk fondöten kullanılarak aydınlatılır. Kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır. Ruj kullanımında alt dudak daha ensiz, üst dudak ise daha dolgun gözükecek şekilde boyanır. Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak tatbik edilir. Köşeli yüzlerde elmacık kemikleri çıkık ise gölgeleme yapılarak daha yumuşak bir ifade verilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.