Zeytin Demir İhtiyacınızın % 55’ini Karşılıyor

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Zeytin Demir İhtiyacınızın % 55’ini Karşılıyor
Zeytin Demir İhtiyacınızın % 55’ini Karşılıyor

Zeytin özellikle de bizim kültürümüzde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yeşil ve siyah olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerde kendi aralarında çok fazla sayıda çeşitlere ayrılmaktadır.

Zeytinin ve zeytin çekirdeğinin faydalarını öğrendiğinizde daha sık ve severek tüketeceksiniz.

Vitamin ve mineral deposu

Zeytin kalsiyum ve mineral açısından çok zengin bir besindir. Ayrıca bol miktarda A, D, E ve K vitaminlerini de içermektedir.

Demir ihtiyacı

Günde en az 5 adet zeytin yemek vücudunuzun ihtiyacı olan demirin yüzde 55’ini karşılamanızı sağlayacaktır. Bu sayede hastalıkların oluşmasını önlemiş olursunuz.

Kansere karşı etkili

Zeytin kanserli hücrelere karşı direnç artırmaktadır. Bağışıklık sisteminde bulunan sağlıklı hücrelerin sayısını artırdığı için kansere karşı direnç göstermektedir.

Anemiyi önler

Anemi hastalığına karşı çok etkili bir koruyucudur. Ayrıca damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı olur.

Cilt ve saç sağlığı

Zeytin antioksidan açısından çok etkili bir besindir. E vitamini bakımından zengin olduğu için cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Zeytin aynı zamanda saç sağlığı içinde çok faydalıdır.

Mide yanması ve ülser tedavisi

Zeytin çekirdeği zeytinin kendisi kadar faydalıdır. Ülser hastalığı ya da yemek sonrası yaşanan mide yanması sorunlara zeytin çekirdeği çok iyi gelir. İçerdiği Omega 3 sayesinde bu problemleri çözerek midenizi rahatlatır.

Kabızlık

Zeytinin çekirdeği kabızlık problemine de çok iyi gelmektedir. Zeytin çekirdeğini toz haline getirip tüketirseniz kabızlık sorununuz ortadan kalkacaktır.

Beyin sağlığı 

Zeytin yemek beyninizi için de çok faydalıdır. Alzheimer hastalığı riskini azaltma konusunda çok yardımcı olur.

Göz sağlığı

A vitamini açısından da oldukça zengin olan zeytin gözler için de çok önemlidir. Gözün daha iyi görebilmesi ve karanlığı daha iyi ayırt etmesini sağlar.

Kilo kontrolü

Zeytin yüksek oranda posa ve faydalı yağlar içerdiği için uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple de diyet listelerinizde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca kan şekerini dengelediği için tatlı krizlerini de önleyecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.