Zeytinyağı ile Hayatı Kolaylaştıracak Öneriler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Zeytinyağı ile Hayatı Kolaylaştıracak Öneriler
Zeytinyağı ile Hayatı Kolaylaştıracak Öneriler

Zeytinyağının bir şifa deposu olduğunu biliyoruz. Bunun içinde yemeklerimize hem lezzet katması için hem de sağlığımıza fayda sağlaması için oldukça sık kullanmaktayız. Ancak bunun yanı sıra zeytinyağı evde bazı konularda size çok pratik çözümlerde sunabilmektedir. Farklı kullanım alanlarını öğrenerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Ahşap koruyucu

Mutfağınızda kullandığınız ahşap gereçlerinin yıkama sonrası bozulup çatlamasını önlemek için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Kesme tahtası, ahşap meyve kasesi ya da ahşap sunum tahtalarına zeytinyağı ile bakım uygulayabilirsiniz. Ahşam gereçlerinizi güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra üzerine 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı döküp kuru bir bez yardımı ile hafif bir şekilde yağın tüm kısımlara yayılmasını sağlayın. Bu şekilde 5 dakika bekletin. Daha sonra başka bir yumuşak bez ile iyice ovalayarak parlatın. Düzenli olarak bu şekilde bakım uygularsanız ahşap ürünleriniz daha uzun süre dayanıklılığını koruyacaktır.

Etiketleri çıkartmak

Satın aldığınız ürünlerin üzerindeki etiketleri çıkartmak bazen çok zor ve can sıkıcı olabiliyor. Çıkartmaya uğraşırken ürünün zeminine zarar vermek durumunda bile kalabiliyoruz. Bunun en basit çözüm yolu etiketin üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatmak ve bu şekilde 15-20 dakika bekletmektir. Zeytinyağı sayesinde etiket yumuşayacak ve kolayca sökülebilecek hale gelecektir.

Sıkışan fermuarlar

Pantolon ya da diğer giysilerinizin sıkışan fermuarlarını açmak bazen oldukça güç olabiliyor. Bunun çözümü içinse pamuklu çubuklara ve zeytinyağına ihtiyacınız var. Pamuklu çubuğu zeytinyağına batırıp fermuarın dişlerinin üzerine sürün. Tabi bu yaparken için çok dikkatli olun. Giysinin kumaş kısmına yağı bulaştırmamaya özen gösterin. Zeytinyağı sayesinde sıkışan fermuarınız kolaylıkla açılacaktır.

Yapışma önleyici

Yemek tarifinizin içerisine bal, fıstık ezmesi ya da hardal gibi bir malzeme ilave etmeniz gerekiyor ve her defasında malzemenin bir kısmı kabınızın ya da kaşığınızın içine yapışıp kalıyor mu? İşte çözümü zeytinyağı kullanmak. Eğer kaşığınıza ya da kabınızın içine bir miktar zeytinyağı sürerseniz bu gibi yapışkan yiyecekler kolayca sıyrılacak ve malzemenin bir kısmı ölçü kabınızda kalmayacaktır.

Gıcırdayan kapılar

Kapılar ya da dolap kapakları gıcırdamaya başladığında hepimizin sinirlerini bozan bir durum ortaya çıkar. Bunu önlemek içinde bir parça pamuk ile kapınızın ya da dolabınızın menteşelerine zeytinyağı sürmeniz yeterlidir. Böylece o sinir bozucu gıcırtıları duymak zorunda kalmazsınız.

Paslanmaz çelikleri temizlemek

Paslanmaz çelik gereçlerinizin üzerinde kalan su ya da kimyasal ürün lekelerinden kurtulmak için zeytinyağını bir temizlik malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bez ile zeytinyağını paslanmaz çeliklerinizi üzerine sürüp güzelce ovalayın. Daha sonrada başka bir yumuşak bez ile üzerinden geçin. İlk gün ki gibi parladıklarını göreceksiniz.

Gümüşleriniz kararmasını önlemek için

Gümüşler zamanla kararıp oksitlenmeye başlarlar. Bunu önlemek için bir bezin üzerine zeytinyağı damlatıp gümüşlerinizi hafifçe bastırarak gümüşlerinizi temizleyebilirsiniz. Bu yöntemle uzun süre kararmamasını sağlayabilirsiniz.

Sıkışmış yüzükleri çıkartmak

Parmaklarınız bazen çeşitli sebeplerle şişebilir ve yüzüklerinizi çıkartmak zorlaşabilir. Genelde bunun için sabun kullanılır. Ancak sabun cildinizi kurutup tahriş edebilir. Zeytinyağı bu gibi durumlarda daha sağlıklı bir kurtarıcıdır. Yüzüğünüz zeytinyağı sayesinde kolayca çıkabileceği gibi yüzüğü çıkartma esnasında cildinizin tahriş olmasını da önlemiş olur.

Ayakkabıları parlatmak

Ayakkabılarınızı parlatmanız gerekiyor ve ayakkabı cilanızın bittiğiniz son anda fark ettiniz. Üzülmeyin çünkü çok pratik bir çözümü var. Bir bezin üzerine bir miktar zeytinyağı damlatıp ayakkabılarını bu şekilde parlatabilirsiniz. Tabi süet gibi malzemelerden yapılmış ayakkabılarda bu yöntemi denememelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.